Oameni, Sport

La 90 de ani, Elena Pagu a câștigat medalia de aur la Campionatul Mondial de marș sportiv

Pe 19 martie 2017, Elena Pagu a câștigat medalia de aur la Campionatul Mondial de marș sportiv, care a avut loc în Coreea de Sud. Ea a concurat la proba de 3000 de metri și a devenit astfel și cea mai vârstinică persoană care a reușit să încheie cursa. Cea mai ”tânără” concurentă după Elena Pagu are 75 de ani. E și motivul pentru care Elena Pagu a ocupat singură podiumul, pentru că la grupa ei de vârstă n-a mai fost niciun alt concurent. Ea e, de altfel, cel mai în vârstă competitor la un astfel de campionat mondial până în acest moment.